forex trading logo

Acasa
Monday, 17 September 2012 17:56

 

Inspectoratul Scolar al Muncipiului Bucuresti a publicat brosura pentru admiterea in invatamantul liceal si profesional pentru anul 2017-2018. Iata care sunt cele mai bune licee din Bucuresti, dupa mediile de admitere, si unitatile de invatamant care organizeaza invatamant profesional dual.

Brosura cuprinde informatii referitoare la admiterea in invatamantul liceal, invatamant profesional si invatamantul dual si reprezinta un ghid util atat pentru absolventii clasei a VIII-a cat si pentru parintii acestora in vederea orientarii scolare pentru clasa a IX-a.

 

Cele mai mari medii de admitere, anul trecut:

 

  • La Colegiul National Sfantul Sava, anul trecut, media ultimului admis la specializarea Matematica-Informatica - bilingv engleza a fost de 9,90, iar ultima medie cu care s-a intrat la acest liceu a fost de 9,56, la Filologie.
  • La Colegiul National Gheorghe Lazar, anul trecut, ultima medie de amitere la specializarea Matematica-Informatica a fost 9,76, iar ultima medie de admitere la Stiinte sociale a fost de 9,55.
  • La Colegiul Mihai Viteazul, anul trecut, s-a intrat cu 9,66 la Stiintele naturii si cu 9,49 la Matematica-Informatica.
  • La Colegiul National Spiru Haret, ultima medie de intrare la Matematica-Informatica - bilingv engleza a fost de 9,59, iar cea mai mica medie cu care s-a intrat la aceasta unitate de invatamant a fost de 9,19 la Filologie.
  • La Colegiul Tudor Vianu, ultima medie de admitere, anul trecut, la Matematica Informatica, a fost de 9,56.
  • La Colegiul National Gheorghe Sincai, anul trecut, s-a intrat cu 9,50 la Matematica-Informatica si 9,42 la Filologie.

 

Totodata, potrivit brosurii, doar cinci unitati de invatamant organizeaza invatamant profesional dual din anul scolar 2017-2018. Toate cele cinci institutii nu asigura decat cate o singura clasa de cate 28 de locuri.

Acestea sunt Colegiul Tehnologic Viaceslav Harnaj, care pune la dispozitie 28 de locuri pentru calificarea "mecanic agricol", Colegiul Tehnic Mircea cel Batran, care pune la dispozitie pregatire pentru calificarea profesionala "comerciant-vanzator", Colegiul Tehnic Mecanic Grivita, care pune dispozitie 28 de locuri pentru calificarea "sudor", Liceul Tehnologic Dimitrie Gusti, care pune la dispozitie 28 de locuri pentru calificarea "lacatus constructii metalice si utilaj tehnologic", si Colegiul Economic Costin C. Kiritescu, care va organiza o clasa de "comerciant-vanzator".

Printre operatorii economici care au solicitari pentru scolarizare in invatamantul profesional dual in anul scolar 2017-2018 sunt Camera de Comert si Industrie Romano-Germana (Horbach Romania, Kaufland Romania, Lidl Romania si Rewe Romania - Penny), dar si Carrefour Romania si Deichmann, care vor asigura efectuarea stagiilor de practica elevilor.

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020