forex trading logo

Acasa
Calendarul admiterii la liceu pentru perioada urmatoare

 

13 iulie 2021 – Transmiterea de catre Comisia nationala de admitere catre comisiile judetene a bazei de date cu mediile de admitere si a ierarhiei judetene prin activarea, in aplicatia informatica centralizata, a sectiunilor si rapoartelor specifice.

 

Depunerea/Transmiterea declaratiilor de catre parintii sau reprezentantii legali ai candidatilor care opteaza pentru stabilirea mediei la evaluarea nationala fara a lua in calcul rezultatul la proba de limba si literatura materna, la secretariatele unitatilor de invatamant de provenienta.

Nota: Dupa finalizarea etapei speciale a evaluarii nationale pentru absolventii clasei a VIII-a, in data de 12 iulie 2021, Comisia nationala de admitere retransmite catre comisiile judetene baza de date cu mediile de admitere si ierarhia judeteana prin activarea, in aplicatia informatica centralizata, a sectiunilor si rapoartelor specifice.

Depunerea/Transmiterea declaratiilor de catre parintii sau reprezentantii legali ai candidatilor care au sustinut Evaluarea Nationala in etapa speciala si care opteaza pentru stabilirea mediei la evaluarea nationala fara a lua in calcul rezultatul la proba de limba si literatura materna, la secretariatele unitatilor de invatamant de provenienta, se face in data de 12 iulie 2021

14 iulie 2021 – Completarea de catre secretariatele scolilor a fiselor de inscriere cu numele/codul unitatii de invatamant gimnazial, cu datele personale ale absolventilor clasei a VIII-a, cu mediile generale de absolvire, cu notele si mediile obtinute la Evaluarea Nationala din clasa a VIII-a, cu mediile de admitere, prin preluarea acestora din aplicatia informatica centralizata.

15 iulie 2021 Anuntarea ierarhiei la nivel judetean/al municipiului Bucuresti a absolventilor clasei a VIII-a.

 

Probele de aptitudini:

13 iulie 2021 – Transmiterea de catre comisiile de admitere judetene/a municipiului Bucuresti catre unitatile de invatamant liceal care au organizat probe de aptitudini a bazei de date judetene cuprinzand mediile de admitere, prin confirmarea finalizarii operatiunilor specifice in aplicatia informatica centralizata.

14 iulie 2021 – Validarea de catre comisia de admitere judeteana/a municipiului Bucuresti a listei candidatilor admisi la liceele/clasele la care s-au sustinut probe de aptitudini si comunicarea rezultatelor in unitatea de invatamant liceal respectiva, prin tiparire din aplicatia informatica centralizata.

Transmiterea de la liceele vocationale a informatiilor cu privire la candidatii care nu au fost admisi la clasele pentru care au sustinut probe de aptitudini, conform procedurii stabilite de Comisia Nationala de Admitere.

Candidatilor care nu au fost admisi la clasele pentru care au sustinut probe de aptitudini, precum si candidatilor care au fost admisi, dar care au declarat, in scris, ca renunta la locul obtinut, li se poate elibera, de catre unitatea de invatamant gimnazial, fisa de inscriere, pentru completarea optiunilor in vederea participarii la repartizarea computerizata.

Nota: Nu se elibereaza fisa de inscriere pentru completarea optiunilor candidatilor care au fost admisi la clasele pentru care au sustinut probe de aptitudini, cu exceptia candidatilor admisi care au declarat, in scris, ca renunta la locul obtinut pentru a participa la etapa de repartizare computerizata.

Transmiterea, in format electronic, catre Centrul national de admitere a listei candidatilor declarati admisi, in fiecare judet, la clasele pentru care s-au sustinut probe de aptitudini, prin confirmarea incheierii operatiunilor specifice in aplicatia informatica centralizata.

Prima etapa de repartizare computerizata si admitere in invatamantul liceal de stat pentru candidatii din seria curenta, precum si pentru cei din seriile anterioare care nu implinesc 18 ani pana la data inceperii cursurilor anului scolar 2021-2022

16 – 22 iulie 2021 – Completarea optiunilor in fisele de inscriere de catre absolventii clasei a VIII-a si de catre parintii acestora, asistati de dirigintii claselor a VIII-a, la unitatea de invatamant sau prin formular transmis electronic.

Orice optiune gresita poate conduce la o repartizare nedorita!

Completarea fiselor de inscriere de catre absolventii clasei a VIII-a care doresc sa participe la admitere in alt judet si depunerea/transmiterea fiselor, conform procedurii stabilite de Comisia nationala de admitere.

NOTA: Candidatii nerepartizati pe locurile speciale pentru rromi si candidatii nerepartizati pe locurile distinct alocate in unitatile de invatamant de masa candidatilor cu CES, precum si cei care au fost repartizati dar care solicita, in scris, renuntarea la locul pe care au fost repartizati, care doresc sa participe la prima etapa de repartizare computerizata si admitere in invatamantul liceal de stat pentru candidatii din seria curenta, precum si pentru cei din seriile anterioare care nu implinesc 18 ani pana la data inceperii cursurilor anului scolar 2021-2022, completeaza optiunile in perioada 20 – 22 iulie 2021.

16 – 22 iulie 2021 – Introducerea in baza de date computerizata (in aplicatia informatica centralizata) a datelor din fisele de inscriere

16 – 22 iulie 2021 – Verificarea de catre parinti si candidati a corectitudinii datelor din fisa listata de calculator, corectarea eventualelor greseli in baza de date computerizata si listarea fiselor corectate din calculator, operatiuni ce se vor realiza utilizand aplicatia informatica centralizata.

22 iulie 2021 – Termenul-limita pentru transmiterea bazei de date de la centrele de inscriere la centrul de admitere judetean/al municipiului Bucuresti, precum si a listei absolventilor care nu participa la repartizarea computerizata, prin confirmarea operatiunilor specifice in aplicatia informatica centralizata. Predarea/transmiterea de catre comisia din centrul de inscriere a fiselor de optiuni originale la centrul de admitere judetean/al municipiului Bucuresti.

22 iulie 2021 – Transmiterea bazei de date de la centrele de admitere judetene/al municipiului Bucuresti la Centrul national de admitere prin confirmarea, de catre acestea, a finalizarii operatiunilor specifice, in aplicatia informatica centralizata.

23 iulie 2021 – Verificarea si corectarea eventualelor erori din bazele de date, precum candidati aflati in baza de date pentru admiterea computerizata si care au fost deja admisi la liceele la care se sustin probe de aptitudini etc., de catre Comisia nationala de admitere si comisiile de admitere judetene/a municipiului Bucuresti; transmiterea modificarilor la comisia nationala.

23 iulie 2021 – Corectarea erorilor si confirmarea incheierii modificarilor in aplicatia informatica centralizata 24 iulie 2021 – Repartizarea computerizata in invatamantul liceal de stat a absolventilor clasei a VIII-a care nu implinesc 18 ani pana la data inceperii cursurilor anului scolar 2021 – 2022.

24 iulie 2021 – Comunicarea rezultatelor candidatilor repartizati computerizat in invatamantul liceal de stat, conform procedurii stabilite de Comisia nationala de admitere. Afisarea in unitatile de invatamant gimnazial a listei cu locurile neocupate in unitatile de invatamantul liceal de stat din judet/municipiul Bucuresti.

25 – 28 iulie 2021 – Depunerea/Transmiterea dosarelor de inscriere la scolile la care candidatii au fost repartizati.

29 iulie 2021 – Transmiterea de catre unitatile de invatamant liceal de stat a situatiei locurilor ramase libere in urma neinscrierii candidatilor admisi in aceasta etapa de admitere pana la data inceperii cursurilor anului scolar 2021-2022

 

A doua etapa de repartizare computerizata si admitere in invatamantul liceal de stat pentru candidatii din seria curenta, precum si pentru cei din seriile anterioare care nu implinesc 18 ani 29 iulie 2021 – Afisarea situatiei locurilor ramase libere, inclusiv a celor destinate candidatilor rromi, precum si a celor destinate candidatilor cu CES, a locului de desfasurare si a graficului probelor de aptitudini sau de verificare a cunostintelor de limba moderna ori materna in a doua etapa de admitere in invatamantul liceal de stat, pentru candidatii din seria curenta, precum si pentru cei din seriile anterioare care nu implinesc 18 ani pana la data inceperii cursurilor anului scolar 2020 – 2021, candidatii rromi si candidatii cu CES isi pastreaza prioritatea pe locurile destinate fiecarei categorii, care au ramas libere dupa solutionarea situatiilor speciale.

29 iulie 2021 – inscrierea candidatilor pentru probele de aptitudini sau la probele de verificare a cunostintelor de limba moderna sau materna, inclusiv a candidatilor pe locurile speciale pentru rromi si a candidatilor pentru locurile distinct alocate candidatilor cu CES in unitatile de invatamant de masa.

30 iulie 2021 – Desfasurarea/Echivalarea probelor de aptitudini sau a probelor de verificare a cunostintelor de limba moderna sau materna.

2 august 2021 – Afisarea rezultatelor la probele de aptitudini si la probele de verificare a cunostintelor de limba moderna sau materna si rezolvarea eventualelor contestatii.

29 iulie – 5 august 2021 – Completarea optiunilor in fisele de inscriere de catre candidatii care au fost repartizati computerizat in prima etapa de admitere, dar care nu si-au depus dosarele de inscriere in termen si de catre candidatii care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizata in prima etapa de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizati computerizat.

Nota: Completarea optiunilor in fise se realizeaza la unitatea de invatamant sau prin formular transmis electronic.

29 iulie – 4 august 2021 – Completarea optiunilor in fisele de inscriere de catre candidatii care solicita inscrierea pe locurile speciale pentru rromi, respectiv pe locurile distinct alocate pentru candidatii cu CES in unitatile de invatamant de masa si de catre parintii acestora, asistati de dirigintii claselor a VIII-a, la unitatea de invatamant.

Nota: Completarea optiunilor in fise se realizeaza la unitatea de invatamant sau prin formular transmis electronic

Descarca de aici noul Calendar pentru Admiterea 2021.

Metodologia și anexele modificate

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020