forex trading logo

Acasa
Tezele scolare sunt anulate

 

Tezele scolare sunt anulate si in semestrul al II-lea. Sorin Cimpeanu: Mediile se calculeaza prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat intreg

 

Tezele scolare sunt anulate si pentru semestrul al II-lea, a amintit ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu. “La finalul semestrului al doilea, mediile pentru toate disciplinele se obtin prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat intreg”, fara notele de la teze, a precizat acesta. Amintim ca tezele au fost anulate pentru intreg anul scolar 2020-2021 de fostul ministru al educatiei, Monica Anisie.

Cimpeanu a declarat astazi, 17 martie 2021, ca “avand in vedere ca la acest moment aproape un milion de elevi participa la toate activitatile didactice in sistem online si atat timp cat sistemul de invatamant din Romania nu dispune de platforme de evaluare si examinare dedicate si securizate, relevanta tezelor este mai mult decat discutabila”.

Declaratia integrala a ministrului Educatiei, cu privire la tezele scolare:

“Pentru anul scolar 2020-2021 sunt suspendate tezele (lucrarile scrise semestriale), conform OM 5977/2020. In consecinta, la finalul semestrului al doilea, mediile pentru toate disciplinele se obtin prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat intreg. Avand in vedere ca la acest moment aproape un milion de elevi participa la toate activitatile didactice in sistem online si atat timp cat sistemul de invatamant din Romania nu dispune de platforme de evaluare si examinare dedicate si securizate, relevanta tezelor este mai mult decat discutabila.”

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020