forex trading logo

Acasa
Elevii pot sa invete gratuit cele mai noi limbaje de programare, iar profesorii ii pot inscrie la aceste cursuri

 

Cursuri gratuite de programare pentru copii, lansate pe o noua platforma „Kids in Tech”, potrivit unui comunicat de presa primit de Edupedu.ro.

 

Asociatia Adfaber ofera profesorilor si elevilor din Romania acces 100% gratuit la cursuri de:

 • Alice
 • AppInventor
 • Arduino
 • C++
 • Gandire Computationala
 • Greenfoot
 • Hour of Code
 • Html & Css
 • Platforme Educative
 • Python
 • Scratch

 

„Esti profesor de scoala sau liceu, parinte de copil pasionat de lumea tehnologie sau pur si simplu un sustinator al educatiei cu rezultate relevante pentru meseriile viitorului? Daca am obtinut cel putin un da, citeste mai departe pentru ca avem vesti bune! S-a lansat noua platforma Kids in Tech care ofera cursuri gratuite de programare pentru copii”, potrivit comunicatului citat.

Majoritatea cursurilor de mai sus sunt donate de catre companii care vor sa aduca o schimbare in bine pentru copii. Code School Clubs, Oracle Academy, PwC sunt o parte din numele care fac o diferenta pentru scoli si licee. Pe pagina proiectului se poate vedea o lista completa cu cei care au contribuit de-a lungul timpului la educatia miilor de elevi.

 

Kids in Tech, fondant in 2015, este cel mai mare club de tehnologie din scolile si liceele de stat din Romania. Acesta vine in intampinarea elevilor oferind acces facil la cursuri create pentru a raspunde nevoilor prezentului. Clubul a evoluat constant cu ajutorul profesorilor si companiilor care au ales sa se implice si sa ii incurajeze pe copii sa descopere lumea programarii, adaugand la bagajul lor de cunostinte bazele necesare pentru unele dintre cele mai bine platite joburi ale secolului 21. In urma aportului lor, Kids in Tech a dezvoltat o noua platforma care ofera cursuri aditionale si acces rapid la ele.

 

Profesorii din scoli si licee care doresc sa introduca acest club pentru elevii lor, o pot face completand formularul de pe website-ul Kids in Tech. Echipa Adfaber va sta la dispozitia acestora cu toate informatiile de care au nevoie pentru a transmite cursurile catre copii si va tine cont de toate sugestiile primite.

 

Kids in Tech este primul proiect de educatie complementara din Romania. Pana in prezent, a ajutat peste 6000 de elevi, iar proiectul continua si se concentreaza pe localitatile unde elevii nu au acces usor la tehnologie. Misiunea Adfaber este cea de a oferi tuturor copiilor sansa unui viitor mai bun.

 

Viziteaza website-ul Kids in Tech pentru a afla informatii complete despre acest proiect indragit de multi copii si profesori.

 

Foto: pexels.com

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020