forex trading logo

Acasa
Wednesday, 04 April 2012 09:29

 

Este de preferat ca decizia elevului de a-si continua studiile dupa liceu in afara tarii sa fie din proprie initiativa si sa se ia cat mai din timp. Admiterea se face pe baza de dosar, iar media anuala din toti cei 4 ani de liceu, ca si notele de la bacalaureat joaca un rol decisiv. Prin urmare, cu cat decizia e luata mai din timp, cu atat elevul devine mai constient si va "trage" la fiecare materie din liceu.

Tinerii care vor sa aplice la o facultate din strainatate trebuie sa tina cont de propriile criterii ale facultatilor la care aplica. Toate cer, insa, diploma care sa ateste promovarea examenului de Bacalaureat si cea prin care sunt recunoscute competentele lingvistice la limba in care se vor defasura studiile, de obicei fiind una de circulatie internationala.

Spre exemplu, facultatile din Statele Unite se uita mai degraba la activitatile extrascolare si mai putin la media de la examenul de Bacalaureat, chiar daca cer diploma de promovare a examenului.

Cateva dintre criteriile in functie de care absolventii de liceu este recomandat sa isi aleaga facultati in strainatate sunt: domeniul lor de interes, tara pe care o prefera, cum se clasifica in diferite topuri universitatile alese dupa criterii precum satisfactia studentilor cu privire la programele de studiu, sansele de angajare dupa absolvire sau costurile de trai din diferite orase.

In acelasi timp, sunt doua conditii de care universitatile vor tine cont in procesul de amitere: rezultatul de la Bacalaureat si certificarea pentru limba straina in care vor studia.

Facultatile din Statele Unite evalueaza aplicantii pe baza unui dosar holistic, cu elemente academice si extracurriculare. Deci si ei tin cont de rezultatele scolare – neluand insa in seama, de regula, notele de la Bacalaureat – dar pun mare accent pe proiectele, concursurile, internshipurile in care se implica aplicantul, ceea ce inseamna ca pentru a avea succes nu trebuie sa ai notele cele mai mari, ci o aplicatie echilibrata si foarte bine gandita.

 

Cum ar trebui sa se pregateasca elevii pentru a studia in strainatate

Dupa ce a ales universitatea care il intereseaza si programul de studiu la care vrea sa aplice trebuie sa isi pregateasca un dosar de aplicare. In medie procesul dureaza 2 saptamani si se poate aplica pe tot parcursul clasei a XII-a, dar desigur variaza in functie de student, iar pentru Europa documentele necesare pentru aplicare in general sunt situatia academica din liceu, diploma de bacalaureat, certificatul de limba straina, un eseu personal si o scrisoare de recomandare. Desigur, pot varia in functie de fiecare universitate sau programul de studiu la care doresc sa aplice.

Exista posibilitatea pentru studentii din Romania sa aplice la studii in strainatate imediat dupa ce primesc rezultatele de la bacalaureat si sa primeasca in urma unui interviu scurt de 15 minute un raspuns pozitiv de la universitate.

Reprezentantii Edmundo sustin ca 70% dintre viitorii studenti aleg Anglia, urmata de Danemarca si Olanda. Iar la nivel de facultati, cei mai multi aleg domenii precum business si economie, IT, stiinte sociale (de exemplu: criminologie), inginerie si tehnologii si stiinte medicale.

 

Ce tari au taxa de scolarizare 0

Tari precum Danemarca, Suedia sau Germania au taxe de scolarizare 0.

De asemenea, tari precum Anglia si Olanda ofera posibilitatea unui imprumut guvernamental care acopera in intregime taxa de scolarizare pe toata perioada de studii, sau Statele Unite, unde universitatile pot oferi burse nerambursabile extrem de generoase, care pot acoperi partial sau total costurile de scolarizare si de trai. In acelasi timp costurile variaza si in functie de tarile pe care le aleg si de marimea orasului in care vor sa studieze.

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020