forex trading logo

Acasa
Cadrele didactice s-au adaptat rapid la predarea online

 

Cadrele didactice din unitatile de invatamant din Afumati s-au adaptat foarte repede la noua realitate, cea a distantarii sociale, in care procesul educational trebuie sa continue in mediul on-line pana la sfarsitul anului scolar.

 

Solutiile educationale smart le-au permis sa ramana in contact cu elevii in aceasta perioada, predarea mutandu-se in mediul online astfel incat elevii sa nu acumuleze restante in parcurgerea materiei.

Cadrele didactice au gasit ca alternativa de predare si evaluare a elevilor diverse aplicatii online. Metodele folosite pun din nou profesorul fata in fata cu elevii, iar lectiile se desfasoara similar cu cele din clasa. Elevii au si teme obligatorii de rezolvat, iar verificarea se face tot online!

La scolile primare, unde lectiile sunt de scurta durata, invatatorii folosesc aplicatia Zoom pentru videoconferinte si platforma Google Classroom pentru suportul de curs si teme!

La scoala Gimnaziala nr. 1 cei mai multi dintre profesori folosesc platforma de e-learning "Scoala din valiza", pe care pot posta lectii, materiale interactive sau chiar teste, dar care are incorporat si sistemul Webex pentru videoconferinte, pentru care nu mai este necesara autentificarea suplimentara.

Cu sustinerea primarului Dumanica Gabriel, proiectul educational al Primariei Afumati ce ofera cursuri gratuite de pictura, abilitati practice, dans modern si limba engleza, a continuat in toata aceasta perioada, spre bucuria elevilor afumateni cat si a parintilor acestora.

Numarul elevilor care au participat in toata aceasta perioada a starii de urgenta a avut o tendinta ascendenta, ajungand la o dublare numerica fata de perioada anterioara, fapt ce demonstreaza ca si in momente de criza, cu intelegere si solidaritate, putem sa le oferim celor mici o educatie aleasa.

In continuare, elevii scolilor primare din Afumati (clasele 0-4) se pot inscrie la aceste activitati extrascolare la urmatoarele numere telefonice: 0769.300.888 si 0744.499.937.

Elevii afumateni care nu detin aparatura necesara (laptop, tableta..etc), care sa le permita participarea la cursurile online organizate de invatatorii si profesorii scolii noastre, sunt rugati sa sune la telefon: 0767.079.800!

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2020