forex trading logo

Acasa
Elevii se mai bucura putin de vacanta

 

Vacanta de iarna a elevilor se va incheia pe 8 ianuarie 2017, potrivit unui act normativ al Ministerului Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice.

 

Cursurile primului semestru al anului scolar 2016-2017 au inceput pe 12 septembrie 2016 si se vor incheia pe 3 februarie 2017.

Vacantele elevilor sunt programate astfel: vacanta de iarna (24 decembrie 2016 – 8 ianuarie 2017), vacanta intersemestriala (4 -12 februarie 2017), vacanta de primavara (19 – 30 aprilie 2017) si vacanta de vara (17 iunie – 10 septembrie 2017).

Pentru clasele terminale din invatamantul liceal, anul scolar se incheie in data de 26 mai 2017, iar pentru clasa a VIII-a, in data de 9 iunie 2017.

Programul national „scoala altfel” are o durata de 5 zile consecutive lucratoare in timpul anului scolar si poate fi derulat pe baza unei planificari ce ramane la decizia scolilor. Astfel, in functie de ciclurile de invatamant scolarizate, unitatile de invatamant pot opta pentru unul dintre urmatoarele segmente: 21 noiembrie – 2 decembrie 2016, 27 februarie – 31 martie 2017 si 15 mai – 9 iunie 2017 (invatamantul prescolar si primar), respectiv 17 octombrie – 2 decembrie 2016, 27 februarie – 31 martie 2017 si 15 mai – 9 iunie 2017 (invatamantul gimnazial, liceal, profesional si postliceal).

Intervalul aferent programului „scoala altfel” nu coincide cu perioada in care se sustin tezele semestriale. Acestea vor avea loc, de regula, la finalul semestrelor, dupa parcurgerea programei scolare cu cel putin trei saptamani inainte de finalul semestrului. Etapele nationale ale olimpiadelor scolare se organizeaza, de regula, in perioada vacantei de primavara, potrivit calendarului olimpiadelor nationale scolare.

Ministerul Educatiei va elabora metodologia de organizare si desfasurare a programului „scoala altfel”, care va fi aprobata separat, prin ordin de ministru, dupa ce in prealabil va fi supusa dezbaterii publice. Obiectivul major este acela de a veni in sprijinul profesorilor si de a genera coerenta, la nivel national, precum si o mai buna organizare a programului, in spiritul metodelor inovative si educatiei nonformale, conform romaniatv.net.

In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri. Unitatile de invatamant si inspectoratele scolare judetene vor marca prin manifestari specifice, conform planificarilor existente la nivelul fiecarei scoli, zilele de 5 octombrie (Ziua internationala a educatiei), 5 iunie (Ziua invatatorului) si 1 iunie (Ziua copilului).

 

 


Powered by ScoalaAfumati!. Copyright 2013

Secured by Siteground Web Hosting